Wybielanie zębów

 

W naszym gabinecie wykonujemy wybielanie metodą natychmiastową (gabinetową ) lub wybielanie z użyciem szyny nakładkowej (na noc).
Obie metody pozwalają podobnie wybielić zęby o wiele tonów. Preferowana przez nas metoda -  nakładkowa - jest bezpieczniejsza i daje ładniejsze efekty opalescencji (pół-przezierności), ale wymaga odrobiny cierpliwości ze strony pacjenta.


Czy wybielanie jest szkodliwe dla zębów?
Co prawda rozjaśnianie koloru zębów jest w Polsce procedurą stosowaną od ok. 10 lat,
jednak w krajach Europy Zachodniej, a już szczególnie w Stanach Zjednoczonych zabiegi te są
wykonywane od co najmniej 50ciu lat, więc znane już są chyba wszelkie zjawiska biologiczne towarzyszące wybielaniu. W Polsce badania na ten temat prowadził Zakład Stomatologii Zachowawczej Akademii Medycznej w Warszawie, a szef firmy, jako pracownik tego zakładu, brał w nich udział.
Wybielanie za pomocą środków przez nas używanych, renomowanych firm jak np. Opalescence firmy Ultradent ,
zawierających nadtlenek karbamidu, lub też nadtlenek wodoru nie jest szkodliwe, nie powoduje zmian chemicznych w strukturze zęba, nie osłabia jego odporności na próchnicę, oraz nie powoduje stanu zapalnego miazgi zębów. Daje się do łatwo zrozumieć przy pewnej znajomości chemii: większość składników strukturalnych zęba to substancje mineralne - tlenki, a tym tlen atomowy wytwarzany podczas wybielania i będący substancją wybielającą NIE SZKODZI.

Czy mogą wystąpić reakcje niepożądane?
U osób z zębami wrażliwymi na bodźce może w parę godzin po wybieleniu, szczególnie wykonywanym metodą natychmiastową a więc z użyciem wysokoprocentowych preparatów, może wystąpić uczucie nadwrażliwości, które mija po kilku kolejnych godzinach.
Innym niepożądanym skutkiem może być podrażnienie dziąseł przez preparat wybielający, jeżeli pacjent zbyt dużo go zaaplikuje go do nakładki. Preparat zamiast kontaktować się z powierzchnią zęba wypływa na dziąsła i zalega tam przez wiele godzin. Takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko, a jeśli już, to oparzone dziąsła goją się w 1-2 dni.
Czym różni się wybielanie u dentysty od wybielania za pomocą past kupionych w aptekach i drogeriach?
Pasty zawierają środki ścierające: krzemionki, pyl diamentowy, sodę, które polerują powierzchnię zębów i usuwają z ich powierzchni osady.
Jeżeli ich kilkukrotne użycie daje pacjentowi satysfakcjonujący efekt, to bardzo dobrze.
Jednak nie należy tego typu past stosować na stałe, ponieważ grozi to abrazją (czyli starciem) powierzchni zębów,
co objawia się ubytkami na wysokości szyjek zębowych. W szczególności osoby, które mają odsłonięte szyjki zębów,
czyli te miejsca które już nie są ochraniane twardym szkliwem muszą unikać past ścierających, sprzedawanych jako tzw. wybielające.
Wybielanie profesjonalne polega na wyzwoleniu prostych kontrolowanych procesów chemicznych  obrębie przebarwień które wniknęły  strukturę zębów. Nasze zęby na skutek starzenia się i "złego traktowania" zbierają w swoje mikropory związki organiczne
z kawy, herbaty, wina, coli, czerwonych i pomarańczowych soków itd.
Działając naszymi preparatami powodujemy rozłożenie skomplikowanych związków organicznych na CO2 i H2O. Czyli chemicznie rzecz biorąc proces jest bezpieczny i przewidywalny. A kolor zębów staje się biały.


Jak wygląda wybielanie nakładowe?
Pacjent ma wykonane w gabinecie wyciski zębów. Na ich podstawie w laboratorium przygotowywane są indywidualne dla niego, cienkie, przezroczyste nakładki. Otrzymuje je na kolejnej wizycie wraz z zestawem strzykawek preparatu wybielającego o stężeniu
10% lub 15% w zależności od wrażliwości zębów. Przymierzamy mu nakładki i informujemy jak aplikować żel.
Wybielać najlepiej jest w nocy, lub nosić nakładki kilka godzin w ciągu dnia. Już po 2 aplikacjach różnica jest widoczna.
Ale żelu wystarcza najczęściej na 2 tygodnie. Nakładki służą pacjentowi długo. W razie konieczności można do nich aplikować preparat przeciw nadwrażliwości pozabiegowej. Po roku pacjent może sobie dokupić 1 strzykawkę preparatu i powtórzyć wybielanie ( wystarcza 1-2 aplikacje by utrzymać efekt). Do nakładek można też aplikować preparaty zawierające fluor w celu profilaktyki próchnicy. Wszystko oczywiście po ustaleniu ze swoim dentystą.


Jak wygląda wybielanie natychmiastowe?
Przed zabiegiem pacjent ma dokładnie oczyszczone zęby. Lekarz światłoutwardzalnym żelem smaruje dla ochrony dziąsła.
Następnie preparatem zawierającym ok 30 % nadtlenku wodoru, pokrywa zęby pacjenta. Zabieg trwa ok 40 min. Czasem żeby osiągnąć pożądany efekt trzeba go powtórzyć na kolejnej wizycie.


Jak postępować po zabiegu?
Należy unikać pokarmów i napojów przebarwiających przez co najmniej 2 tygodnie. Miejsca usuniętych przebarwień powinny
być wypełnione wzmacniającymi szkliwo substancjami mineralnymi znajdującymi się w ślinie, lub dostarczanymi przez pasty i
płukanki do pielęgnacji.


Czy wybielanie tymi metodami jest permanentne?
Tak, ale to nie oznacza, że jeżeli pacjent nie zmieni swoich nawyków żywieniowych to jego zęby już nigdy nie przyjmą
kolejnych przebarwień, choć w mniejszym stopniu. Wtedy wystarczy zrobić już znacznie krótszą i nie tak kosztowną sesję wybielania.
Czy istnieją lepsze metody wybielania?


Słyszy się o wybielaniu za pomocą lasera, lamp diodowych itp.. Są to zwykle metody wybielania natychmiastowego przy użyciu preparatów komponowanych tak, aby podczas naświetlania powstał 30% nadtlenek wodoru, ktory jest substancją wybielającą. Ten sam nadtlenek wodoru powstaje w reakcji katalitycznego rozkładu nadtlenku karbamidu, jak to ma miejsce w stosowanych przez nas preparatach. Lampy te są nazywane niesłusznie laserami, a zabieg nie różni się niczym oprócz ceny
i wrażenia pacjenta, że do jego zębów są stosowane kosmiczne technologie.


Czy martwe zęby też się wybielą?
Tak, ale jeśli ich przebarwienie wynika z zastosowanych do wnętrza preparatów, to wymagają one innego wewnętrznego rodzaju wybielania. Nie wybielą się na pewno mosty porcelanowe, korony i wypełnienia. Dlatego czasem po wybielaniu warto wymienić widoczne z przodu wypełnienia na jaśniejsze. Robi się to nie wcześniej niż 2 tygodnie po zakończeniu wybielania, bo dopiero po takim okresie kolor, tranlusencja (przezierność) zębów się ustalają.

 

Wybielanie nakładkowe- praktyczne wskazania dla pacjentów:
1. Przed umieszczeniem nakładek wybielających w jamie ustnej , zęby należy dokładnie wyszczotkować i oczyścić przy pomocy nici dentystycznej
2. Niewielką ilość preparatu wybielającego należy umieścić w nakładkach wybielających od strony powierzchni wargowych zębów, które chcemy wybielić ( zaleca się umieszczanie w szynie wybielającej preparatu w ilości odpowiadającej kuleczce o średnicy 2-3 mm na każdy ząb).
3. Nakładki z preparatem należy umieścić w jamie ustnej we właściwej pozycji , jeżeli na błonie śluzowej pojawi się preparat wybielający , usuwamy go za pomocą suchej szczoteczki do zębów, chusteczki higienicznej bądź palcem.
4. Nakładki z preparatem wybielającym należy pozostawić w jamie ustnej w zależności od stężenia preparatu od 4 do 8 godzin w ciągu dnia bądź nocy.
5. W czasie noszenia nakładki z preparatem wybielającym należy nie pić, nie palić papierosów, nie spożywać żadnych posiłków.
6. Po zakończeniu noszenia nakładki, zęby należy oczyścić z resztek żelu, starannie wypłukać jamę ustną.
7. Nakładkę należy oczyścić strumieniem bieżącej wody, przy pomocy szczoteczki z pastą do zębów usunąć resztki preparatu wybielającego, wysuszyć i przechowywać w suchym pudełeczku.
8. W momencie odczuwania znacznej nadwrażliwości zębów należy przerwać wybielanie i zgłosić się do lekarza ( najczęściej nadwrażliwość sama znika po ok 1-3 dniach ).
9. Jeżeli szyny wybielające wywierają ucisk na dziąsła należy poprosić swojego stomatologa o korektę.
10. W czasie stosowania preparatu może ujawnić się zwiększona wrażliwość zębów na zimno oraz ciepło. Nie zaleca się w tym okresie spożywania pokarmów, które mogą przebarwiać szkliwo jak czerwone wino, kawa , mocna herbata, barszcz, jagody, napoje gazowane i owocowe oraz soki cytrusowe.
11. Ostateczna biel ustala się w ciągu ok 2 tygodni po zakończeniu zabiegu.
12. Zabieg można powtórzyć po 6-12 miesiącach.