Stomatologia dziecięca

Dziecko należy do wyjątkowo wrażliwych pacjentów, żywo reagujących na wszelkiego rodzaju bodźce - tak psychiczne jak i fizyczne. Wizyta u stomatologa wiąże się zawsze z uczuciem lęku, a przykre przeżycia z takich wizyt dziecko pamięta długo  Wynikiem tego może być lęk lub wręcz fobia przed zabiegiem stomatologicznym w wieku dojrzałym.

Umiejętne postępowanie lekarza wobec dziecka jest bardzo istotne. Lekarz powinien umieć zmniejszyć lęk u małego pacjenta, co usprawni interakcje lekarz-pacjent, a to w przyszłości wpłynie na efektywność leczenia. Ważny jest również życzliwy stosunek lekarza do dziecka i informowanie go o przebiegu leczenia.

Nie bez znaczenia jest także rola rodziców i opiekunów. Nie powinni oni straszyć dziecka przed zabiegiem i nie przekazywać nieświadomie swojej negatywnej postawy wobec leczenia stomatologicznego. Aby zminimalizować lęk stomatologiczny należy już około 2 roku życia, oswoić dziecko z instrumentaruim i otoczeniem w gabinecie stomatologicznym. Służy temu tak zwana wizyta adaptacyjna, będąca formą zabawy, nie połączona z żadnymi zabiegami leczniczymi, ale przyzwyczajająca dziecko do współpracy z lekarzem. Ponawianie wizyt adaptacyjnych – kontrolnych pozwala dziecku na zdobycie zaufania wobec dentysty i zbudowaniu poczucia bezpieczeństwa.

Kolejnym krokiem są wizyty profilaktyczne, dzieki którym krótkie i przyjazne procedury
Pozwalają na budowanie przyjaznych relacji pomiędzy małym pacjentem a lekarzem.

Tak zbudowane dobre relacje pozwalają na późniejsze wprowadzanie zabiegów leczniczych


Duże doświadczenie w pracy z dziećmi pozwoli na zminimalizowanie  u nich obaw związanych z leczeniem stomatologicznym, zapewni zdrowe zęby mleczne i piękny uśmiech.

W trakcie zabiegów dzieci oglądają bajki w TV, a po wizycie otrzymują prezent (zabawkę).